Майже на всіх сучасних дистрибутивах Linux кодуванням за замовчуванням є utf-8, а стандартної російської кодуванням Windows — cp1251. Саме тому існує проблема відображення російських mp3-тегів.

На переважній числі блогах і сайтах розглядається, на мій погляд, досить грубий метод виправлення цієї проблеми. Пропонується конвертувати всю музичну бібліотеку в кодування utf-8, що повністю не може вирішити проблему.

На мою думку, вся проблема полягає не в тому, що для заповнення тегів mp3-файлів використовується кодування cp1251, а в тому, що ОС Linux не підтримує цю кодування. Коректніше і правильніше буде навчити систему Linux правильно відображати російські теги зроблені в кодуванні cp1251 (наприклад, для відображення російської мови в тегах інтернет-радіостанцій) і переконвертувати всю наявну музичну бібліотеку у utf-8, як цього вимагає стандарт.

Зміст

 • 1. Навіщо це потрібно?
 • 2. Додавання кодування cp1251 з допомогою пакета RUSXMMS.
 • 3. Конвертування музичної бібліотеки в кодування utf-8.
 • 1. Навіщо це потрібно?

  Нагору


  Як написано вище, для рішення цієї проблеми коректніше навчити систему Linux правильно відображати російські теги зроблені в кодуванні cp1251 і зробити конвертацію всієї наявної музичної бібліотеки в utf-8. Вся краса системи Linux — це її гнучкість. Погано не скористатися цим.

  Для «навчання» системи Linux кириличним тегам існує проект RUSXMMS, який дозволяє додати в ОС Лінукс підтримку кодування cp1251. Російські теги будуть відображатися тільки в аудиоплеерах працюють з taglib: XMMS, Amarok і т. д. Для конвертування мультимедійної бази будемо використовувати скрипт mid3iconv, який поставляється в комплекті пакету python-mutagen.

  Результатом даного комплексного підходу буде:

  • музична бібліотека, що зберігається на CD/DVD-дисках, буде коректно відображатися в системі OC Linux;
  • правильне відображення російської мови інтернет-радіостанцій;
  • нові музичні файли, додані до колекції, будуть правильно відображатися в аудіоплеєрі;
  • скопіювати музичні файли, що мають російські теги, на mp3-плеєр або автомагнітолу будуть правильно відображатися, так як кодування тегів буде utf-8;
  • вся постійна музична бібліотека, що зберігається на жорсткому диску, буде мати теги в правильному кодуванні utf-8.

  2. Додавання кодування cp1251 з допомогою пакета RUSXMMS.

  Нагору


  Офіційний сайт проекту RUSXMMS http://rusxmms.sourceforge.net. Цей проект довгий час не оновлювався, але останнім часом ситуація змінилася і проект ожив. На сторінці завантаження можна закачати версії пакетів для будь-яких дистрибутивів Linux. Деякі посилання на жаль вже не працюють. Наприклад, посилання на репозиторій для ОС Ubuntu вже не існує. Окремо пакети RUSXMMS для ОС *buntu можна закачати з репозиторію Debian.

  Щоб додати підтримку cp-1251 в ОС Linux потрібно завантажити і встановити наступні пакети: libtag1-rusxmms, librcd0, librcc0. Нижче наведена таблиця, в якій зведена інформація про всіх доступних джерелах для завантаження різних операційних систем:

  Операційна система libtag1-rusxmms librcd0 librcc0
  Debian, Ubuntu, Kubintu і т. д.* Посилання Посилання Посилання
  Mandriva (в останніх версіях дистрибутива включений в комплект) http://sourceforge.net
  RedHat, CentOS http://sourceforge.net
  SuSe http://sourceforge.net
  Slackware,
  Вихідний код
  http://sourceforge.net
  * Для завантаження пакета необхідно натиснути на посилання в таблиці нижче необхідної архітектурою.

  3. Конвертування музичної бібліотеки в кодування utf-8.

  Нагору


  Для повного перетворення всієї музичної бібліотеки будемо використовувати скрипт mid3iconv, який поставляється в комплекті пакету python-mutagen. Для правильної роботи пакунок python-mutagen повинен бути версією не нижче 1.1.

 • Встановлюємо пакет python-mutagen:
  Debian, Ubuntu, Kubuntu..:

  # sudo apt-get install python-mutagen
 • Переходимо в директорію з Вашої музичної бібліотеки:
  # cd /home/ВАШ_ЛОГІН/Музика

  Можливо директорія з музичною бібліотекою у Вас буде інший.

 • Конвертуємо бібліотеки:
  # find -iname ‘*.mp3’ -print0 | xargs -0 mid3iconv -eCP1251 –remove-v1
 • У результаті всіх вищевикладених дій ОС Linux і MP3-плеєр будуть нормально сприймати кириличні теги MP3-файлів. При прослуховуванні інтернет радіостанцій назви російських пісень будуть правильно виводиться.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here