Ця статті розповідає, як з Windows XP Home, Windows XP Professional або як зняти ряд функціональних обмежень накладених на операційну систему.

За допомогою цієї статті можна:

прибрати обмеження на кількість одночасних підключень у версії XP Home;підключити комп’ютер з операційною системою Windows XP Home до домену;отримати доступ до редагування оснащення Локальні користувачі та групи в Windows XP Home, яка дозволяє істотно спростити адміністрування груп користувачів;вимкнути простий спільний доступ до файлів в Windows XP Home.

Можливість відключення простого спільного доступу в Windows XP Professional дозволяє більш гнучко налаштувати доступ до мережевих ресурсів комп’ютера (дозволити доступ до мережевих ресурсів конкретним користувачам);налаштувати і отримати віддалений доступ до робочого столу комп’ютера, на якому стоїть операційна система Windows XP Home;включити підтримку багатопроцесорних систем Windows XP Home;

Всі ці обмеження легко знімаються, так як операційні системи Windows XP Home і Windows XP Professional побудовані на однаковій ядрі – NT 5.1. І це легко дозволяє з Windows XP Home, Windows XP Professional.

В Росії є багато організацій, які під гнітом microsoft ‘ а придбали в свій час велика кількість OEM ліцензій на операційні системи Windows Home Edition, погнавшись за більш низькою ціною в порівнянні з версією Professional. Про можливості її подальшого використання керівники підприємств, напевно, не подумали.

Для системного адміністратора, який покликаний керувати та обслуговувати комп’ютерний парк такої організації, це є неабиякою проблемою. Операційна система Windows Home має ряд обмежень, які, можливо, не затребувані для користувачів домашніх комп’ютерів, але для розгортання гнучкою, безпечної локальної мережі підприємства мають величезне значення. Купувати нові ліцензії замість вже куплених ліцензій на Home ніхто не буде. У Росії це точно.

Всі описані нижче дії Ви робите на свій страх і ризик. Всі зміни, яким піддається Windows, анулюють вашу ліцензію на право подальшого використання продукту Microsoft. Але найчастіше перевірку на ліцензійність починається і закінчується перерахуванням наклейок і комп’ютерів.

Система Windows зроблена таким чином, що в системному реєстрі лежить інформація про тип операційної системи. При завантаженні системи, вона зчитує ці дані і користується ними в подальшому при визначенні функціоналу.

Основні параметри реєстру, які відповідають за тип операційної системи Windows — це рядковий параметр ‘ProductType’ і декількох строкових значень параметр ‘ProductSuite’, розділу ‘HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ProductOptions’. Нижче наведена порівняльна таблиця (Таблиця №1) цих двох параметрів для різних операційних систем Windows. Виберіть ті, які потрібні саме Вам.

Windows XP HomeWindows XP Professional
‘ProductType’WinNTWinNT
‘ProductSuite’PersonalЗалишаємо порожнім

Таблиця №1 – Порівняльна таблиця параметрів ‘ProductType’ і ‘ProductSuite’ для різних операційних систем сімейства Windows.

Для зміни типу операційної системи потрібно змінити відповідні параметри в реєстрі. Якщо Ви просто зміните значення цих двох параметрів в гілці ‘HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ProductOptions’, те належного ефекту після перезавантаження не побачите, так як ці параметри заблоковані в системі Windows.

Обійти цю блокування можна, змінивши значення параметрів не поточної конфігурації, а конфігурацію останньої успішного завантаження Windows. Ця гілка реєстру відкрита для редагування.

Зміна типу операційної системи (як з Windows XP Home, Windows XP Professional):

Запускаємо редактор реєстру regedit (ПУСК\Выполнить\regedit).Відкриваємо гілку реєстру:‘HKEY_LOCAL_MASHINE\SYSTEM\’В цій гілці, після розділу ‘CurrentControlSet’, є ще кілька розділів виду ‘ControlSet’ з номерами на кінці. Нам потрібний розділ з самим останнім номером. Відкриваємо його.Далі відкриваємо‘…\Control\ProductOptions’

Там знаходимо параметри ‘ProductType’ і ‘ProductSuite’ і змінюємо їх відповідно до вище наведеної таблиці (таблиця №1).Перевантажуємо комп’ютер.При наступному завантаженні системи, тиснемо F8. У меню завантаження вибираємо «Завантаження останньої вдалої конфігурації»(«Last Known Good Configuration»).Після цього шаманства у встановленій операційній системі з’являються додаткові функції «вибраної ОС».